wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » PORADNIK » NAWADNIANIE » NAWADNIANIE TRAWNIKA - ilość wody i częstotliwość nawadniania

Kategorie

Kontakt

Cennik

Pobierz cennik PDFPobierz cennik HTMLPobierz cennik XLS

Systemy płatności

  • iMoje

NAWADNIANIE TRAWNIKA - ilość wody i częstotliwość nawadnianiaILOŚĆ WODY I CZĘSTOTLIWOŚĆ NAWADNIANIA TRAWNIKAalt

TRAWNIK - płytko się korzeni, ma duże wymagania glebowe, wodne i nawozowe.
Dojrzały trawnik wymaga nawadniania, gdy ziemia jest sucha na głębokości około 3cm. Podczas upałów młody trawnik należy podlewać często, nawet dwa razy dziennie. Starszy rzadziej, ale większymi dawkami. Jednorazowa ilość wody zależy od podłoża, stanu wilgotności gleby, temperatury, ukształtowania terenu i oczywiście od opadów.

Dawki wody nie powinny przekraczać 5 l/m2 na godzinę. Nawadnianie, które podlewa glebę zbyt płytko, do głębokości 1-2cm, jest nieskuteczne, a nawet szkodliwe. Prowadzi ono do rozwoju korzeni tylko w tej strefie i do zamierania głębiej położonych.

Po podlaniu ziemia powinna być wilgotna do głębokości 10-15cm. Szybkość, z jaką woda wsiąka w glebę zależy od typu gleby i stopnia jej wilgotności. Ta sama dawka wody, która na glebie piaszczystej w ciągu godziny dotrze do głębokości 30cm, na gliniastej dotrze do 5cm (a do głębokości 10-15cm dopiero po 12 godzinach).

Gleby bardzo wyschnięte z trudem ulegają zwilżeniu. W takich sytuacjach podlewanie powinno być prowadzone małymi dawkami.
Nawadnianie powinno odbywać się wcześnie rano, gdy jest najmniejszy wiatr, a ciśnienie wody największe. Unikniesz silnego parowania. Zraszanie w godzinach południowych nie jest zalecane (nie dotyczy nawadniania kroplowego). Nawadnianie ułatwia też jak najlepsze wykorzystanie rozsypanych nawozów.Poniżej przykład zapotrzebowania na wodę trawników do celów sportowych:
 
Maksymalne temperatury w ciągu dnia Dzienne zapotrzebowanie na wode w l/m2 Odstepy między podlewaniami w dniach Dawka polewowa w l/m2 (*) Intensywność nawadniania w l/m2/1h (*)
> 30 > 5 3 - 5 25 5
25 - 30 3 - 4 6 - 8 25 5
20 - 25 2 - 3 8 - 12 25 5
< 20 < 2 > 12 2  
 

* dawka polewowa – ilość wody, jaką gleba może zatrzymać ze względu na skład gleby i głębokość zwilżenia (zależną od rodzaju uprawianych roślin) (w okresie 5 – 15 godzin)
* intensywność nawadniania – ilość wody wylanej na daną powierzchnię (w l/m2) w ciągu godziny

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii NAWADNIANIE

Dodatkowe opcje przeglądania

Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu